Як зробити флораріум своїми руками

Флораріум або рослинний тераріум - це невелика домашня оранжерея, прозорий контейнер зі скла або пластику, усередині якого ростуть рослини.

Сухе повітря в зимову пору року, брак освітлення, холод на підвіконні від шибки і брак часу для регулярного догляду часто ставлять хрест на мрії мати власний тропічний сад з вологолюбними та теплолюбними видами. Саме флораріум — ідеальне рішення для тих, хто любить екзотичні рослини, але кліматичні умови звичайної міської квартири не схильні до їх розведення.

Зміст:

  1. Що таке флораріум
  2. Види флораріумів
  3. Майстер-клас як зробити флораріум своїми руками
  4. Фотографії різних видів флораріумів

Що таке флораріум

Як правило, флораріум роблять зі скла або щільного світлопроникного пластику, також є повністю дерев'яні моделі або комбіновані, з прозорими вставками. На відміну від тераріуму, флораріум обов'язково має звужений вхідний отвір зверху або збоку для забезпечення мікроклімату всередині контейнера. Часто цей отвір повністю закривається кришкою. Використовуються спеціальні контейнери для вирощування рослин, а також різноманітні скляні пляшки, банки з кришками, великі пляшки від вина, чаші із звуженим отвором, лабораторні колби.

флораріум у колбі

Головним призначенням флораріуму є підтримання більш-менш стабільного рівня вологості та температури, як у теплиці. Спеціальне обладнання для обігріву та освітлення може зробити флораріум незалежним від джерела природного світла та тепла. Все це дозволяє вирощувати в контейнері найвибагливіші рослини, що вимагають певних умов та догляду. якщо флораріум повністю закритий, необхідно регулярно провітрювати його, щоб на стінках не накопичувався конденсат.

Для рослинних тераріумів використовують прямокутні акваріуми, тераріуми для черепах, змій та інших тварин, великі вази, чаші, навіть звичайні скляні чашки або келихи. Такий варіант ще називають флораріум-вітриною. Доступ до рослин тут відкритий зверху, а отже, потрібно суворо дотримуватись температурного режиму, регулярно поливати та обприскувати, не допускати протягів, якщо рослинам це необхідно.

флораріум із сукулентами

Ще однією важливою перевагою флораріумів є їх компактність, що особливо важливо для власників малогабаритних квартир та невеликих підвіконь, де не вистачає місця для великих вазонів. Різноманітні рослинні композиції в тераріумі виглядають дуже стильно та неординарно, особливо у порівнянні зі стандартними горщиками з кімнатними рослинами.

Варто пам'ятати, що як би повільно не росли рослини, рано або пізно їм стане тісно в невеликій ємності. Тоді квіти можна пересадити на горщики, а флораріум заповнити новою композицією.

Види флораріумів

Флораріум, по суті, імітує природні умови проживання вибраних рослин. Тому створювати флораріум своїми руками потрібно, спираючись на кліматичний пояс та місце існування. Не варто садити в один тераріум папороті вологих лісів та сукулент із пустелі. Для кожного виду флораріуму потрібен свій режим поливу, вентиляції та температури, щоби вся рослинна композиція не загинула. Давайте розглянемо три основні види флораріумів.

Флораріум "Тропічні дощові ліси"

За основу композицій беруться вологі тропічні ліси з величезною різноманітністю рослин, наприклад дощові ліси Амазонії, вологі ліси Південно-Східної Азії, Атлантичні екваторіальні прибережні ліси. Навіть у мініатюрному контейнері можна відтворити подобу багатоярусних лісів сельви, використовуючи рослини різної висоти. Важливо, щоб передній план композиції залишався відкритим, даючи можливість бачити всі яруси. Хоча образ тропічного лісу створюється переважно візуально, з використанням рослин, які вільно можна придбати в квіткових магазинах. Зовсім не обов'язково шукати рідкісних тропічних видів. Головною умовою при доборі рослин для композиції є схожі вимоги до ґрунту, помірне зростання та потреба у високій відносній вологості. Ґрунт переважно використовувати складний за складом, з домішкою великого піску, листової землі, торфу. Для підтримки високої вологості можна встановити в посудину маленьку чашку з водою і задекорувати її, покласти маленьку корч, витягнуту з води.

флораріум тропічний ліс з імітацією водоспаду

Рослини: плющ звичайнийаспарагус, карликові фікуси, лепеха, бегонії, мініатюрні папороті, кротони, фітонії, хамедорея, селагінелла, деякі види бамбукових з помірним зростанням.

Догляд. Догляд за композиціями з рослинами вологих тропіків багато в чому зводиться до підтримки в контейнері оптимальної вологості та температури. Рівень вологості 70-85%, температура не менше 25°С, частий полив або обприскування в умовах сухого повітря квартири або при використанні відкритого тераріуму.

флораріум своїми руками Тропіки

Флораріум «Напівпустеля»

Якщо у вас немає ні часу, ні бажання стежити за вологістю в тераріумі, часто поливати і підгодовувати ґрунт, не біда, є рослини, яким абсолютно не потрібний ретельний догляд. Ми говоримо про мешканців пустель і напівпустель — групу рослин під загальною назвою сукуленти. І хоча вважається, що флораріуми підходять тільки для тропічних рослин, сукуленти почуваються в контейнерах також добре. Для них зручно використовувати відкриті тераріуми і судини без звуженого шийки. Грунт можна сформувати з великого та дрібно просіяного піску, покласти кілька каменів, прикрасити керамічними уламками.

флораріум пустеля

Рослини:  всілякі сукуленти оригінальної форми - молодило, агава, адроміскус, бородник, гриновія, дикі, каланхое, малефора, молочай, еуфорбія, різні види кактусів.

Догляд. Полив Необхідно проводити у міру висихання грунту. У період зростання, з весни і до осені достатньо одного разу на тиждень - півтора, а в зимовий період - один раз на три-чотири тижні. Якщо ви поїхали у відпустку на пару тижнів – не турбуйтеся, рослини вас зустрінуть у такому ж бездоганному вигляді. Сукуленти віддають перевагу помірній кімнатній температурі, взимку навіть прохолодній — 13-15°С. Необхідне сонячне проміння, тому цілком виправдане розміщення на підвіконнях.

флораріум пустеля з кольоровим камінням

Флораріум «Гори»

Гірські рослини в рослинних тераріумах умовно можна розділити на два типи: мешканців високогірних скелястих, напівпустельних плато та рослини лісового передгір'я, у тому числі вологих тропічних лісів. Тому асортимент рослин для флораріуму з гірським пейзажем загалом той самий, що й двох інших видів. Сухим гірським областям характерні рослини напівпустель, а порослих лісом гір — жителі вологих лісів. Для скелястих місцевостей специфічними є представники геснерієвих – сенполії, а також деякі кучеряві рослини. Знову ж таки, залежно від обраного напрямку, грунт повинен бути жирний, насичений органікою і з хорошим дренажем або пустельний, з великою галькою. Активно використовуйте великі камені неправильної форми, з гострими краями та сколами, які імітуватимуть скельні виступи та піки.

флораріум Гірські вершини

Рослини: селегінелла, папороті, плющ, сенполії, сукуленти, кактуси.

Догляд відповідає або флораріум з тропічними рослинами, або з пустельними.

флораріум скелясті гори

Флораріум «Мох»

Мохи – поширений по всіх континентах відділ рослин, що налічує понад 10 000 видів! У природі мохи ростуть практично у всіх кліматичних поясах, часто в дуже екстремальних умовах проживання. Зазвичай мохоподібні утворюють щільні скупчення в тінистих місцях, люблять вологість, тому можуть рости в безпосередній близькості від води. Хоча є багато видів, які добре почуваються на сонячних сухих ділянках, а також в умовах постійно низької температури. У флораріумах мох часто є додатковим елементом, що покриває відкриті ділянки ґрунту. Але цілком припустимо зробити з моху головного героя композиції. Для цього ви можете придбати в квіткових магазинах мох для ландшафтного дизайну і декору кімнатних рослин, наприклад, мох сфагнум, так і накопати якісь види моху в лісі. Бажано зрізати тільки верхню частину, без кореневища, щоб дати моховому покриттю відновитися. Композиція з мохом може включати інші рослини, але постарайтеся зробити так, щоб вони не перекривали і не відволікали увагу від м'якого бархатистого покриття. Мох добре приживається в кислому ґрунті, тому можна придбати в магазині спеціальний субстрат для моху, який можна буде укласти поверх звичайного ґрунту. З мохом добре виходять флораріуми з пейзажем лісу помірного погодного поясу.

флораріум з мохом - куточок лісу

Догляд. Створіть умови природного проживання моху. Помістіть у флораріум контейнер із водою, часто обприскуйте всю композицію.

мшистий ліс флораріум

Майстер-клас як зробити флораріум своїми руками

підвісний флораріум своїми руками 00

Для того, щоб зробити флораріум своїми руками, знадобиться:

  • скляна ємність з кришкою або без (акваріум, ваза, банка)
  • ґрунт, який відповідає рослинам
  • дренаж (пісок, дрібна галька, керамзит, бита цегла)
  • активоване або деревне вугілля
  • рослини
  • декоративні елементи для прикраси (фігурки, будиночки, гілки, корчі)
  • інструменти (лопатка або ложка, довгий пінцет, обприскувач, лійка, ножиці)

підвісний флораріум своїми руками

Підготуйте ємність для висаджування рослин. Добре її вимийте, обдайте окропом. Насипте дренажний шар заввишки 3-4 см. Це може бути керамзит, великий пісок, галька, декоративні камінці для акваріума тощо.

підвісний флораріум своїми руками 01

Укладіть поверх дренажу активоване вугілля прямо в таблетках або подрібнене, можна використовувати дрібне деревне вугілля. Це необхідно для поглинання шкідливих хімічних речовин, що надходять з водою, запобігання появі плісняви та грибка. До речі, поливати та обприскувати рослини у тераріумі рекомендується відфільтрованою водою.

підвісний флораріум своїми руками 02

Зверху насипте вологий ґрунт 5-8 см. До речі, подрібнене вугілля можна перемішати із ґрунтом, а не укладати окремим шаром. Для композицій з пустельними рослинами можна використовувати пісок, що просіює, а для тропічних рослин — готовий субстрат. Для декоративного оформлення шари ґрунту можна чергувати з тонкими шарами кольорового піску.

підвісний флораріум своїми руками 03

Розрівняйте ґрунт, ложкою зробіть невеликі заглиблення для рослин. Самі рослини витягніть із горщиків, очистіть коріння. За допомогою пінцету акуратно посадіть рослини, присипте коріння ґрунтом. Простежте, щоб велике листя не торкалося стінок контейнера, інакше на них може постійно накопичуватися конденсат і вони загниють.

підвісний флораріум своїми руками 04

Висаджені рослини акуратно обприскуйте з обприскувача. Якщо ґрунт недостатньо вологий, полийте водою з лійки з тонким носиком. Додати декоративні елементи.

флораріум своїми руками у банку 06

Ось ще майстер-клас як зробити флораріум у банку. До речі, чудове спільне заняття разом із дітьми!

Фотографії різних видів флораріумів для натхнення

Зберегти та поділитися:


Читайте також:

Думки 3 про “Как сделать флорариум своими руками”

  1. Дарья

    Дякую за статтю. Дуже багато різних варіацій є з чого вибрати. Такі фото надихають творити.

  2. Анна

    Які класні флораріуми:) Хотіли з подругою подарувати природний флораріум, тепер спалахнули ідеєю зробити своїми руками!)

  3. Наталья

    Для стійки ресепшена зробила. Виглядає клас!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *