Оригінальні обробні дошки: зручність та креатив
Обробна дошка - необхідний атрибут сучасної кухні, без якого важко уявити процес приготування їжі. Зазвичай до обробної дошки пред'являють мінімум вимог, вона має бути, в першу чергу, чистою та міцною. Але існує чимало оригінальних і нестандартних моделей дощок, які покликані зробити кухонну роботу більш простою і зручною, а також служать яскравим аксесуаром серед традиційного кухонного начиння.
Кількість обробних дощок на кухні
За гігієнічними нормами та стандартами однієї дошки для всіх продуктів недостатньо. В ідеалі для кожного виду продуктів має бути своя кухонна дошка. У закладах громадського харчування та професійно обладнаних кухнях кількість дощок сягає 10-12, а то й більше. У звичайних квартирах має бути щонайменше дві обробні дошки, але допустима та безпечна кількість дощок на кухні — чотири.
Основна концепція поділу така: продукти, які ми їмо у сирому вигляді (овочі, фрукти, хлібні вироби) не можна нарізати на тій же дошці, де ми обробляємо м'ясо і рибу. Причина у тому, що у м'ясі можуть бути хвороботворні бактерії. При тепловій обробці м'яса вони гинуть і страва нешкідлива для людини. Але на дошці бактерії можуть жити досить довго, навіть якщо добре її помити. Відповідно, нарізавши хліб на такій дошці, можна заразитися небезпечною інфекцією. Бажано також розділити дошку для м'яса та риби, адже сильний рибний запах не так просто вивести.
Разом, бажано, щоб у Вашому кухонному арсеналі були окремі дошки для сирого м'яса, риби, хліба та решти (овочів, сиру, зелені). У домашніх умовах зручно користуватися дошками різного кольору та форми або акуратно підписувати їх, щоб не переплутати призначення.
Види обробних дощок
Обробні дошки прийнято розділяти за матеріалом їх виготовлення.
Традиційним матеріалом для кухонних дощок є дерево. Деревини мають шорстку фактуру, продукти на дерев'яній поверхні не ковзають, а ножі не так швидко стають тупими. Якість дерев'яних дощок залежить від породи деревини. Найдешевші та недовговічні дошки з м'яких порід – сосни та берези. Найдовше прослужать дошки з дуба, бука, акації. Вони дорожчі, але практично не вбирають вологу і запахи. Також варто звертати увагу на те, чи склеєна дошка із фрагментів або вирізана із цільного масиву дерева. Як не дивно, вибирайте перший варіант, оскільки він менш схильний до деформації.
Головним недоліком обробних дощок з дерева вважається їхня негігієнічність і високі показники вбирання запахів і вологи, але як уже писалося вище, все залежить від породи деревини та якості виготовлення.
Після кожного використання дерев'яну дошку потрібно помити під гарячою водою з невеликою кількістю миючого засобу та залишити сушити у підвішеному вигляді. Не рекомендується мити дошку в посудомийній машині, від цього вона швидко стане непридатною.
На відміну від дерева, Скло вважається найбільш гігієнічним матеріалом, його легко мити, у тому числі й у посудомийній машині. Спеціальне скло стійке до стирання, деформації, його важко розбити. На скляній дошці можна спокійно відбивати м'ясо. Ні запах, ні волога, звичайно, не вбираються. Саме скляні моделі найчастіше рясніють декоративним оформленням, різноманітні візерунки та малюнки, яскраві кольори роблять такі дошки справжньою окрасою кухонного простору. При виборі скляної дошки звертайте увагу на прогумовані ніжки, які забезпечать щільне зчеплення з поверхнею столу. Бажано, щоб скло було жаростійким, тоді кухонну дошку можна буде використовувати як підставку під гарячі сковорідки або каструлі.
Серед недоліків скляних обробних дощок можна відзначити неприємний звук від зіткнення металевого ножа зі склом, а також необхідність ловити продукти, що вислизають з ідеально гладкої поверхні дошки. Працюючи на такій дошці ножі швидше стають тупими.
Пластикові дошки останнім часом стають дедалі популярнішими. Вони мають всі переваги скляної дошки, тобто довговічні, стійкі до стирання, не вбирають запахи і вологу, легко миються, але при цьому на пластиковій, злегка шорсткої поверхні не ковзають продукти, не так швидко виходять з ладу ножі і відсутній неприємний звук. Крім того, пластик легший за дерево і скло. Але все це стосується тільки високоякісних сертифікованих моделей, вартість яких іноді можна порівняти з дорогими дерев'яними або дизайнерськими скляними дошками. Зазвичай для виготовлення застосовується поліетилен чи поліпропілен.
Недолік навіть дорогих і якісних дощок із пластику - вони не витримують високих температур, так що не варто використовувати як підставку під гарячий тривалий час. Чи не рекомендуємо купувати дешеву дошку, хімічний склад якої не відомий і про сертифікацію якої немає відомостей. Така дошка швидко покривається порізами, а шкідливі токсичні речовини можуть проникати в харчові продукти.
Оригінальні обробні дошки
Форма обробної дошки може бути будь-яка, але традиційно використовуються прямокутні як найзручніші. Стандартна товщина дошки - від 0,5 до 1 см, хоча для обробітку м'яса краще взяти товщу 1,5-2 см, раптом знадобиться м'ясо рубати. Розміри обробних дощок також краще підбирати під продукти, наприклад, для хліба трохи більше стандартного батона, а для розкочування тіста знадобиться довга і широка дошка.
А тепер найцікавіше!
Сучасні обробні дошки можуть відрізнятися від загальноприйнятих стандартів. Незважаючи на простоту дошки, виробники і навіть імениті дизайнери продовжують творити дива і всіляко модифікувати цей кухонний аксесуар, додаючи нові функції і експериментуючи з формою, кольором і конструкцією. В основному найоригінальніші дошки зроблені з дерева, хоча зустрічаються і пластикові незвичайні моделі. Дошки зі скла практично не модифікуються, оскільки і без доробок існує безліч варіантів декоративного оформлення - від фотодруку до вітража.
Обробні дошки на мийку роблять, як правило, із пластику. У дошку вбудований друшляк для миття фруктів та овочів. Туди можна зсипати нарізані продукти. У більшості моделей друшляк знімний, тому обробною дошкою можна користуватися і на поверхні столу.
Багато господарок мріють про спеціальний отвор у робочій поверхні столу, куди можна відразу скидати очищення та відходи. Ця функція повністю реалізована в обробних дошках, де передбачені і отвір для очищення, і ємності для нарізаних продуктів, і можливість зручно підставити тарілку, куди легким рухом ножа можна скинути інгредієнти для салату. Мабуть, це корисне вдосконалення звичайної обробної дошки.
Не залишили без уваги і можливість використовувати обробну дошку як місце для зберігання ножів. Кухонна дошка перетворюється на ящик, де у відповідних слотах лежать інструменти для чищення овочів або нарізки сиру.
Ви вже знаєте про те, що на кухні має бути мінімум дві, а краще чотири обробні дошки. Очевидно, різні оригінальні моделі можуть бути присутніми в одиничному екземплярі, але існують і зручні набори дощок якраз для різних продуктів. Вони, як правило, виготовлені з пластику, промарковані і не займають багато місця.
Багато виробників відходять від стандартної прямокутної форми і вирізують із дерева незвичайні дошки у вигляді різних фігур, тварин і навіть контурів країн і континентів!
Інші дизайнери експериментують із малюнками на поверхні дошки. На пластикових зображеннях наноситься фарбою, на дерев'яних використовується техніка випалювання або різьблення. Малюнок може мати як чисто декоративний характер, і мати цілком практичні цілі, наприклад, таблиця терезів чи лінійка.
Головоломка-пазл також знайшла своє відображення у обробних дошках. Справді, для різних цілей потрібен різний розмір дошки. Для французького багета можна зібрати з окремих частин довгу дошку, а для тесту – широку прямокутну. Крім того, виїмки в дошках-пазлах служать як тримач для келиха!
Для нарізки багету французи вигадали спеціальну дошку з прорізами.
Обробні дошки можуть виконувати роль підносів під час фуршетів та банкетів.
Дошка із вбудованими вагами – дуже корисний та зручний винахід не тільки для професійних кухарів, але й для любителів готувати точно за рецептами. З такою дошкою нарізати 35 грам перцю і 216 грам м'яса буде дуже просто.
Скляні кухонні дошки можуть дивувати. Уявіть страх гостей, коли ви різатимете сир на новому iPad. Вбудоване світлодіодне підсвічування лише посилить цю схожість.
Обробні дошки зі скла можуть закривати варильну поверхню. Це дуже актуально у разі обмеженого простору на кухні.
Пластикова обробна дошка – трансформер значно спростить життя господині на кухні. Дошка може складатися по згинах, що дуже зручно для ссипання нарізаних продуктів у тарілку. Також у ній можна мити овочі, зелень та фрукти.
Край столу теж можна задіяти.
Ця обробна дошка - чудовий варіант, який задіяє не зовсім зручне місце на розі стільниці. Кругла дошка забирає прямий кут і додає трохи робочого місця.
Читайте також:
Супер! Є дуже зручні варіанти. Хочу! Дякую.)))